تزریق بوتاکس

یکی از پرکاربردترین متدهای جوانسازی تزریق بوتاکس می باشد. استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به حدود ۵۰ سال پیش بر می گردد ولی این روش در جوانسازی پوست قدمتی ۱۵ ساله دارد. به طور کلی بوتاکس یکی از راه های جوانسازی و رفع چین و چروک ها و خط های صورت و پیشانی است. امروزه این روش استفاده زیادی در بین افراد جامعه و به خصوص بانوان دارد به همین جهت ممکن است اسم آن را زیاد شنیده باشید. آیا به تمام جزئیات این روش آشنایی دارید؟ آیا می دانید بوتاکس در واقع چه ماده ای است و چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

کلینیک زیبایی عصر جدید

بوتاکس چیست؟

در ابتدا باید بدانید که چرا چین و چروک ها پدید می آیند؟ علت ایجاد چین و چروک های صورت و بخش های دیگر حرکت عضلات است. حال اگر بتوان حرکت عضلات را به گونه ای متوقف نمود می توان از ایجاد چین و چروک جلوگیری کرد. یکی از راه های فلج نمودن عضلات نیز تزریق بوتاکس است. بوتاکس در واقع یک سم از خانواده بوتولونیوم و به طور دقیق تر بولوتونیوم نوع A می باشد که با تزریق آن می توان عضلات را به صورت موقتی فلج نمود.

این روش یکی از روش های کم تهاجمی جوانسازی پوست است که به کمک آن می توان چین و چروک های ظریف به وجود آمده در صورت را از بین برد. از عمده استفاده های این ماده می توان به تزریق بوتاکس زیر چشم برای از بین بردن چین و چروک های ناحیه دور چشم اشاره کرد. علاوه بر آن در بخش های دیگر همانند پیشانی نیز می توان از تزریق بوتاکس استفاده نمود.

بوتاکس چیست

بولوتونیوم نوع A چیست؟

بولوتونیوم نوع A که تقریبا تمام داروهای بوتاکس از آن ساخته شده اند، نوعی داروی اعصاب است که می تواند با کنترل نمودن اعصاب باعث از کار افتادن عضلات شود. عضلات صورت که در دسته عضلات ارادی بدن قرار دارند وقتی که فرمان انقباض را از طریق مغز و به کمک دستگاه اعصاب دریافت کنند منقبض می شوند. حال اگر در محل مورد نظر، تزریق بوتاکس صورت گرفته باشد سم بولوتونیوم نوع A در آن جا حضور داشته و باعث مختل شدن عصب و فلج شدن عضله می شود.

این سم به وسیله باکتری کلستردیوم بولوتونیوم به صورت طبیعی تولید می شود. سمی که این باکتری به صورت طبیعی تولید می کند بسیار کشنده می باشد و مقدار ۷۰ میلی گرم آن برای کشتن یک انسان بالغ با وزن ۷۰ کیلوگرم کافی است. این سم همان سمی است که در صورت نجوشاندن مواد کنسروی در بدن ایجاد می شود و باعث مرگ افراد خواهد شد.

بولوتونیوم نوع A چیست

ایمنی تزریق بوتاکس

نکته ای که در ابتدا باید به آن توجه کنید در ارتباط به سم بولوتونیوم است. این سم به هیچ عنوان خطرات سمی که توسط باکتری تولید می شود را ندارد. علاوه بر این سم موردنظر زمانی خطرناک است که وارد گردش خون شود. در تزریق بوتاکس سم بولوتونیوم به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و وارد گردش خون نمی شود.

بر اساس مطالعات صورت گرفته تعداد بسیار کمی از افراد بعد از تزریق این ماده دچار عوارض جانبی شده اند که دلیل اصلی بروز عارضه نیز عوامل زمینه ای در خود فرد بوده است. همچنین پژوهش ها نشان داده عمده مشکلات و عوارض استفاده از بوتاکس مربوط به موارد مصرف درمانی این ماده است و تزریق بوتاکس به منظور زیبایی عوارض بسیار کمتری به همراه دارد.

به عنوان یک هشدار مهم، هیچ گاه نباید تزریق بوتاکس در منزل صورت پذیرد. حتما برای تزریق این ماده به مراکز درمانی و کلینیک های زیبایی که پزشک متخصص دارند مراجعه نمایید. باید بدانید که یکی از نکات مهم، هنگام تزریق دوز تزریق بوتاکس می باشد و قبل از تزریق نیز باید موارد بسیاری مورد بررسی قرار گیرند. از این رو به هیچ وجه تزریق این ماده را در منزل و یا آرایشگاه ها انجام ندهید.

ایمنی تزریق بوتاکس

کاربرد های بوتاکس

اکثر مردم بوتاکس را به عنوان روشی برای جوانسازی پوست می شناسند. به صورت کلی بوتاکس در دو زمینه مختلف کاربرد دارد:

مطالعه بیشتر  انواع روش های جوانسازی پوست

کاربرد زیبایی

عمده کاربرد بوتاکس در ارتباط با زیبایی است. از جمله موارد استفاده از بوتاکس در زیبایی می توان به موارد زیر اشاره نمود که مهم ترین آن ها تزریق بوتاکس پیشانی برای رفع چروک های این ناحیه می باشد.

• درمان چین و چروک های دور چشم
• درمان خطوط افقی پیشانی
• رفع چروک های گردن
• بالا بردن گوشه های لب
• از بین بردن خط اخم

کاربرد های بوتاکس زیبایی

کاربرد درمانی

علاوه بر کاربرد زیبایی یکی دیگر از کاربرد های بوتاکس به عنوان ماده درمانی است که شاید در این روزها کمتر کسی با این موضوع آشنا باشد. از جمله استفاده های درمانی بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• رفع افتادگی پلک ها
• میگرن مزمن
• اسپاسم عضلات گردن
• پریدن پلک
• اختلالات عصبی مانند فلج مغزی
• مثانه بیش فعال

کاربرد های بوتاکس درمانی

روش انجام تزریق بوتاکس چگونه است؟

در قسمت قبل موارد استفاده از تزریق این ماده به عنوان یکی از روش های جوانسازی پوست مورد بررسی قرار گرفت. یکی از موارد مصرف این ماده تزریق بوتاکس خط اخم می باشد. با این حال لازم است بدانید تا تزریق این ماده چگونه انجام می شود.

مدت زمان تزریق بوتاکس بیش از چند دقیقه نخواهد بود و خیلی سریع به اتمام خواهد رسید. این روش در بسیاری از موارد نیاز به بی حس کننده نخواهد داشت اما بهتر است برای جلوگیری از درد در حین تزریق، ناحیه مورد نظر در ابتدا بی حس شود. قبل از اقدام برای تزریق باید قسمتی از صورت و یه بخش های دیگر از مواد آرایشی پاکسازی شده و سپس توسط پد های الکلی ضد عفونی شوند. پس از آن بوتاکس به وسیله سوزن های بسیار نازک به ناحیه مورد نظر تزریق می شود.

روش انجام تزریق بوتاکس

نقاط تزریق بوتاکس در صورت

شاید تا این بخش از محتوا با بخش هایی از صورت که امکان تزریق بوتاکس وجود دارد آشنا شده باشید. علاوه بر صورت در بخش های دیگری از بدن نیز می توان از اثرات این ماده برای زیبایی و جوانسازی پوست استفاده نمود. از جمله این موارد می توان به تزریق بوتاکس در گردن اشاره نمود. یکی از استفاده های بوتاکس از بین بردن چروک های ایجاد شده در گردن با غیر فعال کردن سیستم عصبی این ناحیه و فلج کردن عضلات است.

به طور کلی می توان گفت در تمام بخش های صورت که دچار چین و چروک هستند می توان از تزریق این ماده برای رفع چروک های موجود استفاده کرد. از جمله این موارد می توان به خطوط موجود در ناحیه پیشانی، خط اخم یا همان فاصله بین ابروها، خط لبخند، خطوط دور چشم، خطور ریز اطراف چانه و همچنین خطوطی که به علت سیگار کشیدن در اطراف لب های ایجاد می شود اشاره نمود.

علاوه بر صورت تزریق بوتاکس در بخش های دیگر بدن نیز انجام می شود. به عنوان مثال تزریق این ماده در زیر بغل یکی از خدماتی است که در مراکز متعدد زیبایی انجام می شود. ممکن است از خود بپرسید تزریق بوتاکس زیر بغل به چه علت انجام می شود؟

تزریق این ماده در ناحیه زیر بغل برای آن دسته از افرادی که به شدت دچار تعریق هستند و از این موضوع رنج می برند مناسب است. این ماده با مختل کردن سیستم عصبی در این ناحیه مواد شیمایی غددی که موجب تعریق بیش از حد شما می گردند را غیر فعال کرده و باعث کاهش عرق در قسمت زیر بغل می شود.

نقاط تزریق بوتاکس در صورت

بررسی وضعیت فرد قبل از بوتاکس

ممکن است شما به هر دلیلی بخواهید از خدمات مرتبط با بوتاکس استفاده کنید. برای مثال ممکن است هدف شما تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو باشد. اگر شما برای تزریق این ماده به جای استفاده از آرایشگاه ها به کلینیک های معتبر زیبایی مراجعه کنید پزشک معالج ابتدا وضعیت شما را بررسی می کند که آیا گزینه مناسبی برای انجام این کار هستید یا خیر. به طور کلی پیشنهاد می شود افراد زیر از تزریق بوتاکس خودداری کنند:

• مبتلایان به بیماری ام اس
• افرادی که به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا هستند
• خانوم های باردار و یا شیرده
• بیمارانی که مبتلا به بیماری های ضعف سیستم ایمنی بدن هستند
• مبتلایان به انعقاد خون
• افرادی که حساسیت دارویی دارند

بررسی وضعیت فرد قبل از بوتاکس

اقدامات و مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

به منظور استفاده از کاربرد های زیبایی بوتاکس، برای مثال تزریق بوتاکس دور چشم که به رفع چروک های اطراف چشم کمک می کند، نیاز است تا مواردی که پزشک معالج، قبل از تزریق به شما منتقل می کند را رعایت نمایید. ازجمله مراقبت ها و اقدامات قبل از تزریق می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مطالعه بیشتر  بهترین دکتر و کلینیک کاشت مو در تهران و ایران

• بهتر است به مدت ۱ تا ۲ هفته قبل از تزریق بوتاکس مصرف نوشیدنی های الکلی و همچنین مصرف سیگار و قلیان را متوقف نمایید. ترکیبات موجود در این مواد باعث می شوند تا طول دوران نقاهت شما افزایش پیدا کرده و در مواردی نیز منجر به ایجاد تورم در ناحیه تزریق شوند.
• اگر دارو های ضد غلظت خون همانند آسپرین مصرف می کنید باید ضمن آگاه کردن پزشک خود مصرف این دارو را چند روز قبل از انجام تزریق قطع نمایید. داروهایی همچون آسپرین موجب می شوند که در حین تزریق و یا بعد از آن خونریزی در ناحیه تزریق رخ دهد.
• سعی کنید مصرف داروهای ضد التهاب را نیز کاهش دهید. این موضوع سبب می شود تا تورم و کبودی احتمالی پس از تزریق سریع تر الیتام پیدا کرده و اثر تزریق بوتاکس در مدت کمتری نمایان شود.
• در روز انجام عمل بوتاکس به هیچ عنوان از لوازم آرایشی استفاده نکنید. در صورت استفاده از مواد آرایشی باید قبل از تزریق این مواد به صورت کامل از پوست شما پاک شده و ناحیه مورد نظر با پدهای الکلی ضد عفونی شود.
• از اپیلاسیون پوست و یا استفاده از وکس و حتی کرم های مو بر قبل از تزریق دوری کنید.
• در صورتی که بیماری خاصی دارید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

اقدامات و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

درست است که تزریق بوتاکس یک عمل سبک و در عین حال سریع می باشد اما برای آن که شما به بهترین نتیجه دست پیدا کنید لازم است تا مواردی را بعد از تزریق در نظر گرفته و به آن ها پایبند باشید. از جمله اقداماتی که لازم است پس از تزریق مورد توجه قرار گیرند می توان به موارد زیر اشاره نمود.

• پیشنهاد می شود که بلافاصله پس از انجام تزریق یک بسته یخ بر روی محل مورد نظر بگذارید تا از بروز تورم احتمالی جلوگیری کرده باشید.
• سعی کنید در صورتی که تزریق را در ناحیه صورت انجام داده اید به مدت ۵ تا ۸ ساعت نخوابید.
• هیچ گاه بلافاصله بعد از تزریق دوش نگیرید.
• نواحی که در آن ها تزریق انجام شده تحت هیچ شرایطی نباید تحت فشار و یا ماساژ قرار بگیرند.
• می توانید ۲ تا ۳ روز پس از تزریق ورزش های سبک مانند پیاده روی را انجام دهید
• استفاده از موارد آرایشی بالافاصله پس از تزریق از آن جا که ممکن است باعث بروز عفونت شود ممنوع است.
• به مدت یک هفته تا ۱۰ روز از انجام ورزش های سنگین مانند بدنسازی و کار با وزنه خودداری کنید.
• مصرف سیگار، قلیان و نوشیدنی های الکلی را با مشورت پزشک به مدت چند روز پس از تزریق قطع کنید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس

باید این موضوع را نظر بگیرید که هر روش تهاجمی و یا کم تهاجمی که برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد عوارضی همانند تورم و یا قرمزی در ناحیه مورد نظر به همراه خواهد داشت. تزریق بوتاکس نیز همانند تمام روش های دیگر زیبایی ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. عوارض  (Complications of Botox injection )احتمالی شامل موارد زیر می شوند

• بروز کبودی
• ایجاد تورم در ناحیه تزریق
• افتادگی پلک
• حالت تهوع

میزان ماندگاری بوتاکس

تزریق بوتاکس یک روش موقتی در راستای جوانسازی می باشد. عواملی هستند که بر میزان ماندگاری بوتاکس و همچنین فاصله بین مراحل انجام آن اثر می گذارند. به طور کلی باید بدانید که فاصله بین دو تزریق نباید کمتر از ۳ ماه باشد زیرا بدن شما به سم بوتولونیوم عادت کرده و دیگر تاثیرگذار نخواهد بود. از جمله عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• اگر در حین تزریق بافت های پوستی آسیب ببینند ماندگاری بوتاکس به شدت کاهش پیدا می کند.

میزان ماندگاری بوتاکس
• از نکات بسیار مهم در ماندگاری بوتاکس برند مورد استفاده این ماده می باشد. بسیاری از آرایشگاه ها توانایی تشخیص برند اصلی از فیک را نداشته به همین دلیل از برندهای فیک استفاده می کنند که باعث می شود نتیجه کار مطلوب نباشد. به همین جهت همواره تاکید داریم برای تزریق بوتاکس به کلینیک های معتبر زیبایی مراجعه کنید.
• باید مقدار دوز مصرف برای بخش مورد نظر تعیین گردد. دوز بیش از حد و یا کمتر از حد معمول هر دو اثرات منفی بر جای خواهند گذاشت.
• پیشنهاد می شود که پس از تزریق برنامه غذایی سبک تری داشته باشید زیرا یکی از موارد اثر گذار بر مدت زمان پایداری بوتاکس متابولیسم بدن می باشد.
• معمولا ۳ تا ۱۰ روز طول می کشد تا تزریق این ماده اثر خود را در محل تزریق نشان دهد. باید سعی کنید در این مدت مراقبت های لازم را به خوبی انجام دهید تا مدت زمان ماندگاری بوتاکس افزایش یابد.

مطالعه بیشتر  لیفت صورت یا فیس لیفت چیست؟ مزایا و معایب + روش ها

مدت زمان ماندگاری بوتاکس

قیمت تزریق بوتاکس چقدر است؟

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد و یک هزینه ثابت و یکسان برای تمام افراد متقاضی این درمان وجود ندارد. این روش نیز مانند دیگر روش های زیبایی و جوانسازی پوست پارامتر هایی هست که هر یک از آن ها بر هزینه تمام شده تاثیرخواهد گذاشت. به طور کلی عواملی که بر قیمت تزریق بوتاکس اثر می گذارند را می توان موارد زیر دانست:

• برند بوتاکس

با توجه به این که قیمت ارز در کشور مدام درحال تغییر است، هزینه خرید بوتاکس نیز همواره دستخوش تغییر می باشد. برند های مختلف بوتاکس قیمت های متفاوتی دارند. به طور کلی برند دیسپورت یکی از گران ترین برند های بوتاکس موجود است.

• محل و کلینیک مورد نظر

هزینه های تزریق بوتاکس ممکن است در شهر های مختلف با یکدیگر متفاوت باشد. حتی در یک شهر نیز در کلینیک ها و مراکز مختلف هزینه های تزریق متفاوت خواهد بود. این هزینه ها از طرفی به لوکیشن کلینیک و موقعیت آن در سطح شهر و از طرف دیگر به مهارت، تجربه و تخصص پزشک معالج بستگی دارد.

• میزان خطوط موجود

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار بر هزینه تزریق بوتاکس عمق و یا شدت خطوط می باشد. هرچه چین و چروک ها شدید تر باشند به تعداد و دوز تزریق بیش تری نیاز خواهد بود که منجر به افزایش هزینه ها می شود.

قیمت تزریق بوتاکس چقدر است

کلینیک زیبایی عصر جدید، کلینیکی معتبر و پیشرفته در تهران

کلینیک زیبایی عصر جدید به عنوان بهترین کلینیک زیبایی تهران ارائه دهنده انواع خدمات زیبایی پوست مو با بالاترین کیفیت به شمار می رود. حضور بهترین و با تجربه ترین متخصصان این حوزه در کنار بهره گیری از علم روز و تجهیزات جدید ما را در این مسیر یاری خواهند نمود. اگر شما نیز به دنبال داشتن پوستی زیبا و شفاف هستید می توانید از خدمات ما در این کلینیک استفاده کنید.از مهم ترین خدمات کلینیک زیبایی عصرجدید در راستای زیبایی پوست موارد زیر را می توان تشریح نمود.

• جوانسازی پوست

به طور کلی به هر عملی که به توان به کمک آن ناهنجاری های پوستی موجود در پوست بدن را برطرف نمود جوانسازی پوست می گویند. در ادامه می توانید برخی از روش های جوانسازی مورد استفاده در این کلینیک را مشاهده بفرمایید.

• تزریق فیلر

یکی از روش های جوانسازی استفاده از فیلر یا همان ژل می باشد. البته باید توجه کنید که تزریق فیلر تنها مربوط به رفع چین و چروک های پوستی نمی باشد و از این روش برای حجم دهی به قسمت های مختلف بدن مانند لب و گونه ها نیز استفاده می شود. در واقع فیلر ها همان ژل ها هستند با این تفاوت که تقریبا دائمی بوده و تخلیه آن ها نیز مشکل می باشد. مزیت اصلی این روش تاثیر آن در همان جلسه اول است.

کلینیکی معتبر و پیشرفته در تهران در تزریق بوتاکس

• تزریق بوتاکس

قطعا با خواندن این محتوا با این موضوع به طور کامل آشنا شده اید. تزریق بوتاکس یکی از روش های شایع برای رفع چین و چروک های پوستی است که هدف اصلی آن از بین بردن عصب های موجود است تا از حرکت عضلاتی که منجر به ایجاد چین و چروک در پوست می شود جلوگیری به عمل آید.

• تزریق چربی

در این روش از چربی به عنوان فیلر استفاده می شود. فیلرها حجم دهنده هایی هستند که با افزایش حجم ناحیه مورد نظر منجر به از بین رفتن چین و چروک های موجود می شوند. در روش تزریق چربی از چربی های نواحی بدن خود فرد استفاده می شود که همین موضوع باعث می گردد تا بدن واکنش زیادی نسبت به آن بروز نداده و عوارض خاصی به همراه نداشته باشد.

تزریق چربی

• بوکال فت

در این روش درمانی چربی های داخل دهان خارج می گردند. این چربی ها باعث می شوند تا لپ ها بسیار بزرگتر از چیزی که هستند نشان داده شوند. در روش بوکال فت بیرون آوردن چربی ها با یک عمل بسیار ساده انجام می شود که عوارضی نداشته و بخیه های آن نیز از نوع جذبی بوده که نیازی به کشیده شدن ندارند.

• ساکشن غبغب

برخی از افراد دچار افزایش چربی در ناحیه زیر چانه و یا همان غبغب هستند. این موضوع باعث می شود تا زاویه صورت این دسته از افراد زیبایی خود را از دست بدهد. هدف اصلی ساکشن غبغب این است که چربی هایی که در ناحیه غبغب تجمع کرده اند خارج گردند. در این عمل یک برش بسیار نازک ۳ میلی متری ایجاد شده و چربی های موجود از طریق همین برش از ناحیه مورد نظر خارج میگردند.

امتیاز شما به این مقاله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.