فولیکول مو

فولیکول مو چیست؟ چه ساختاری دارد؟ آیا تاکنون نام فولیکول را شنیده اید؟ اگر بخواهیم دقیق تر به بررسی این ساختار بپردازیم باید بگوییم که پوست انسان دارای سه لایه اصلی است که هرکدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند. لایه میانی پوست را با نام اپیدرم می شناسند که وظیفه احیاء و تقویت پوست را بر عهده دارد. فولیکول مو یکی از ارگان های بسیار مهم در این لایه به شمار می رود که شروع آن از سطح اپیدرم بوده و دارای ساختار منحصر به فردی است.

ساختار فولیکول مو

این ساختار از فولیکول مو ، یک غده سبابه و عضله راست کننده مو تشکیل گردیده است که هرگونه آسیب در آن می تواند از زیبایی ظاهری موهای شما بکاهد. توجه داشته باشید برخی فولیکول ها، موهای انتهایی را رشد می دهند. این دسته از فولیکول های مو در عمق اپیدرم قرار دارند و گاهی ممکن است به زیر پوست نیز راه یابند. در کنار این فولیکول ها می توان فولیکول هایی را نیز شاهد بود که وظیفه رشد موهای زائد بدن را بر عهده دارند.

این نوع فولیکول مو به عمق پوست انسان راه نمی یابد و گسترس آن فقط تا درم شبکه ای است. اگر با فولیکول ها آشنایی داشته باشید قطعا می دانید که دارای سه قطعه بسیار مهم می باشند که آن ها را با نام اینفندیبولوم، ساقه و بخش تحتانی می شناسند. این سه قطعه را می توانید بر روی موهای خود مشاهده نمایید که بخش تحتانی آن ها شامل پیاز مو یا لایه زیرین فولیکول مو می شود.

کلینیک-زیبایی

فولیکول مو چیست؟

در بخش قبل اشاره نمودیم که فولیکول مو دارای سه بخش اصلی است. بخشی که با نام اینفندیبولوم شناخته می شود، قسمت فوقانی فولیکول ها را در بر می گیرد که ریشه آن از سطح لایه اپیدرم پوست انسان آغاز می گردد. این قطعه تا دهانه مجرای سبابه ادامه یافته و از اهمیت بسیار زیادی برای رشد موهای شما برخوردار می باشد. بخش بعدی که همان ساقه می باشد ناحیه ای است که بین مجرای سبابه و برآمدگی قرار گرفته است.

ممکن است بپرسید که این برآمدگی ها به چه صورت هستند؟ برآمدگی ناحیه خاصی از فولیکول مو مشخص شده می باشد که دارای عضله راست کننده مو می باشد. در ساختار برآمدگی می توان سلول های بنیادین بسیار زیادی را مشاهده نمود که اپیدرمی بوده و قسمت های خاصی از غلاف داخلی و خارجی موها را در بر می گیرند. بخش سوم فولیکول مو قسمت زیرین آن می باشد که از پیاز مو تشکیل شده و دارای ماتریکس فولیکول است.

غلاف مو که بخش بسیار مهمی از لایه اپیدرمی پوست انسان به شمار می رود هسته داخلی بوده و با نام مدولا شناخته می شود. این مدولاها توده های مو را تشکیل می دهند و زمانی که به سمت بیرون حرکت می کنند یک لایه سلول را تشکیل می دهند. این لایه سلولی کوتیکول مو نامیده می شود که می توان آن را در هر سه لایه مشاهده نمود. این کوتیکول ها غلاف داخلی را ایجاد می کنند و وظیفه شکل دهی به موها را بر عهده دارند.

عملکرد فولیکول مو

ساختار فولیکول مو و عملکرد آن

در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی ساختار و عملکرد فولیکول مو پرداخته و در این راستا اطلاعات مفیدی را به شما انتقال دهیم. فولیکول ها دارای یک چرخه خاص و ویژه می باشند که طی این چرخه رشد موها صورت می گیرد. در این چرخه سه مرحله رشد مختلف را می توان شاهد بود که با نام های آناژن، کاتاژن و تلوژن شناخته می شوند که در هرکدام فرآیندهای خاصی انجام می شود. ساختار فولیکول مو برای هرکدام از این مراحل به صورت زیر می باشد.

مرحله آناژن از رشد موها

مرحله آناژن نوعی مرحله تکثیری است و زمانی اتفاق می افتد که فولیکول ها موفق به تولید یک غلاف مو شوند. مدت زمانی که برای به پایان رسیدن این مرحله می توان در نظر گرفت متفاوت است چرا که موهای برخی نواحی زودتر رشد می کنند. اگر بخواهیم در قالب یک مثال این امر را تشریح نماییم می توان گفت موهای روی پوست سر برای رشد خود نیاز به ۲ تا ۶ سال زمان دارند و این نشان می دهد که این مرحله طول می کشد.

در مقابل موهای ابرو و مژه طی چندماه می توانند به طور کامل رشد کنند. با توجه به این امر می توان به این نتیجه دست یافت که ناحیه ای که فولیکول مو در آن رشد می کند تعیین کننده طول مرحله آناژن می باشد. شما در مرحله آناژن می توانید لایه زیرین فولیکول مو را شاهد باشید و باید بدانید که این مرحله تنها مرحله ای است که لایه های زیرین را نیز در بر می گیرد.

مطالعه بیشتر  کاشت مو به روش super fue و نکات مهم این روش

درمان فولیکول مومرحله کاتاژن و ساختار آن

مرحله کاتاژن را با نام مرحله انتقال نیز می شناسند که طول بسیار کوتاهی دارد. مدت زمان این مرحله کمتر از دو مرحله دیگر بوده و طی چند هفته به پایان می رسد. زمانی که مرحله کاتاژن از رشد موها رخ می دهد، تقسیمات سلولی متوقف شده و این توقف در ماتریکس اتفاق می افتد.

چنین شرایطی می تواند موجب پس رفت قسمت های زیرین فولیکول مو گردد. ادامه این امر در انتها موجب می گردد تا قسمت های زیرین کنار رفته و پاپیلاهای پوستی بتوانند به قسمت های بالایی پوست حرکت کنند.

مرحله تلوژن

مرحله تلوژن را با نام مرحله استراحت مو نیز می شناسند. جالب است بدانید که در این مرحله خال های مو که بیشتر آن ها مرده اند به مدت ۱۰۰ روز نگهداری می شوند. پس از پایان این ۱۰۰ روز آزاد شده و شروع به ریزش می کنند. پس از این فرآیندها، موهای شما دوباره وارد مرحله آناژن شده و شما می توانید شاهد رشد دوباره آن ها باشید.

زمانی که انسان متولد می گردد فرآیند رشد موها و تولید فولیکول مو از اواسط مرحله آناژن آغاز می گردد و پوست سر وی را حدود ۱۰۰۰۰۰ مو تشکیل می دهند. موها در فاز آناژن می توانند در طی یک ماه ۱ سانتی متر رشد کنند اما این بدان معنا نیست که دچار ریزش نشوند چرا که ممکن است حدود ۱۰۰ مو در طی روز ریزش کنند. زمانی که شما موهای خود را با استفاده از شامپوهای مناسب شستشو دهید دو برابر تعداد موهای از دست رفته، موی جدید رشد خواهد نمود.

تولید فولیکول مو

کوتیکول مو و وظایف آن

در بخش های قبل به طور اجمالی اشاره ای به کوتیکول مو نمودیم. باید بدانید که ساقه ی موی هر انسانی دارای ۳ قسمت اصلی است که این قسمت ها را با نام های مغز، قشر و کوتیکول می شناسند. مغز ساقه در واقع لایه مرکزی بوده، قشر لایه ای است که اطراف مغز مو را در برگرفته است و کوتیکول نیز لایه بیرونی آن می باشد.

هرکدام از این لایه ها دارای یک مجموعه سلول های بنیادین می باشند که وظایف خاصی را بر عهده دارند. سلول هایی که در قسمت لایه قشر ساقه دیده می شوند تعیین کننده رنگ موی شما هستند و زمانی که موهای شما سفید می گردد این رنگدانه های ملانین در این قسمت هستند که از بین می روند.

به بیان ساده تر با از بین رفتن رنگدانه های ملانین لایه قشر موهای انسان به مرور زمان سفید خواهد شد. لایه ی کوتیکول از ساختار فولیکول مو را خارجی ترین قسمت ساقه می دانند که اگر بخواهیم اشاره ای به وزن آن نیز داشته باشیم می توان گفت که ۱۰درصد از وزن موهای شما را شامل می گردند.

فولیکول مو زیربغل

زمان تولید فولیکول مو

نحوه تولید فولیکول از زمانی که انسان در رحم مادر خود قرار دارد مشخص می گردد که نشان می دهد ژن های بدن اثرات قابل توجه ای بر روی فولیکول ها دارند. این موضوع به خوبی می توان اثبات نماید که انسان ها از زمانی که جنین می باشند نیز فرآیند توزیع و تعیین فولیکول مو را پشت سر خواهند گذاشت و این امر محدود به دوران بعد از تولد نمی شود.

فولیکول مو چگونه از بین می رود؟

گاهی ممکن است از بین رفتن فولیکول مو به دلیل پیر شدن آن ها اتفاق بیفتد که عامل اصلی آن افزایش سن است. ساختار فولیکول ها به این شکل است که تجدید مجدد آن ها توسط سلول های بنیادی رخ می دهد و زمانی که سلول های بنیادی دچار پیری شوند فولیکول مو نیز از بین خواهد رفت.

عامل های دیگری نیز می توانند بر روی از بین رفتن فولیکول ها موثر باشند که به طور مختصر شامل عامل های ژنتیکی، تغذیه نامناسب و رژیم های غذایی آسیب رسان می شوند که باید همگی را مورد بررسی قرار داد و به فکر درمان فولیکول مو بود.

نحوه درمان فولیکول مو

برای درمان فولیکول مو راهکارهای مختلفی وجود دارند که هرکدام اثرات مثبت و قابل توجه ای برای شما به همراه دارند. این راهکارها شامل موارد زیر می شوند.

  • داروی ماینوکسیدیل

یکی از روش های دارویی برای بهبود فولیکول مو می باشد که برای روی پوست سر انسان قابل استفاده می باشد. استفاده روزانه از این دارو می تواند مانع از ریزش موهای شما گردد.

  • داروی فیناستراید

این دارو مخصوص آقایان بوده و به صورت قرص بوده و بایستی در بازه زمانی مشخص مصرف گردد. استفاده از این دارو می تواند ساختار فولیکول مو را بهبود بخشیده و از ریزش آن ها جلوگیری نماید.

  • کاشت مو

به عنوان آخرین راهکار که اثرات مثبت و قبل توجه ای برای شما دارد می توان کاشت مو را نام برد که این قابلیت را دارد تا ریزش موهای شما را درمان نموده و تعداد فولیکول های لازم را به بخش هایی که دچار ریزش شده اند پیوند دهد. فولیکول مو بعد از کاشت، فولیکولی کاملا سالم و عاری از هرگونه آسیب می باشد که می تواند یک خط رویش کاملا طبیعی و زیبا را برای شما به ارمغان آورد.

فولیکول مو بعد از کاشت مو

از بین رفتن فولیکول ها بعد از لیزر

نکته ای که باید بدانید این است که فولیکول مو بعد از لیزر از بین خواهد رفت چرا که لیزر با ارسال اشعه های خاصی این فولیکول ها را مورد هدف قرار داده و ساختار آن ها را ضعیف خواهد نمود. در واقع می توان گفت که در لیزر، مرگ فولیکول ها رخ می دهد و این موضوع نشان می دهد که لیزر مانع از رشد مجدد موهای بدن شما خواهد شد.

مطالعه بیشتر  کاشت مو به روش BHT، هزینه، مراحل و نکات مراقبتی

فولیکول مو چه رنگی است؟

عامل های مختلفی می توانند بر روی رنگ فولیکول مو اثرگذار باشند که اگر بخواهیم به صورت مختصر اشاره ای به این عامل ها داشته باشیم می توان نژاد انسان ها را نام برد. افرادی که از نژادهای سفیدپوست، زردپوست، سیاه پوست و … می باشند، نژاد آن ها می تواند رنگ فولیکول ها را دستخوش تغییر قرار دهد. بنابراین نمی توان در این زمینه نظر قطعی داد.

جوش فولیکول مو و اثرات آن

جوش فولیکول مو را با نام فولیکولیت نیز می شناسند که نوعی بیماری شایع پوستی به شمار می رود. زمانی که انسان به این بیماری مبتلا می گردد، فولیکول ها دچار التهاب شده و جوش های ریز قرمز و یا سفیدی در ناحیه آن ها ایجاد می گردد. عامل های مختلفی می توانند موجب ایجاد فولیکولیت شوند اما به طور کلی باکتری ها و قارچ ها نقش قابل توجه ای را در این زمینه ایفا می کنند.

عدم درمان فولیکولیت مو می تواند موجب ایجاد زخم های شدید گردد بنابراین اگر فولیکول مو زیر بغل، سر، ابرو و یا هر ناحیه دیگری از بدنتان دچار فولیکولیت شد بایستی به فکر درمان آن باشید چرا که موجب ریزش موهای شما خواهند شد.

فولیکول مو بعد از لیزر

علائم فولیکولیت مو

در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی مهم ترین علائم بیماری فولیکول مو و جوش آن بپردازیم. این علائم عبارتند از:

  • ایجاد تاول های پر از مایع
  • ایجاد جوش های دسته ای در ناحیه فولیکول مو
  • ملتهب و قرمز شدن پوست
  • ایجاد خارش و سوزش پوست
  • ورم نمودن پوست

ساختار و عملکرد فولیکول مو

درمان فولیکول های مو در کلینیک زیبایی عصر جدید

ما در کلینیک عصر جدید تمام شرایط لازم را برای شما فراهم نموده ایم تا بتوانید فولیکول های آسیب دیده موی خود را درمان نموده و شرایط بهتری را تجربه کنید. خدمات درمانی ما تحت نظارت کادردرمانی مجرب و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و مدرن انجام می پذیرد که هرکدام با اهمیت بسیار بالای خود می توانند مزایای قابل توجه ای برای شما به همراه داشته باشند.

عصر جدید به عنوان بهترین کلینیک کاشت مو در تهران تحت نظارت دکتر وجودی خدمات خود را ارائه می نماید. این پزشک سوابق درخشانی در این حوزه داشته و ۲۵ سال است که خدمات درمانی پوست و مو را ارائه می نماید. شما در مجموعه ما خدمات مشاوره ای ویژه ای را دریافت خواهید نمود که می توانند اطلاعات جامعی را درباره راهکارهای درمانی، نحوه ایمپلنت مو و هزینه کاشت مو به شما انتقال دهند.

خدمات عصرجدید برای درمان نمودن فولیکول مو

از مهم ترین خدمات کلینیک زیبایی عصرجدید برای احیاء و درمان فولیکول های موی آسیب دیده موارد زیر را می توان تشریح نمود.

کاشت مو به روش ترکیبی

این متد براساس روش های FIT و FUT طراحی گردیده است و این قابلیت را دارد تا به رشد مجدد فولیکول های از دست رفته شما کمک های شایانی نماید. در این روش شما تراکم بسیار بالایی را برای موهای خود شاهد خواهید زیرا امکان برداشت تعداد بالای گرافت ها امکان پذیر می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید صفحه کاشت مو به روش ترکیبی را مطالعه نمایید.

فولیکول مو چه رنگی است

کاشت مو طبیعی

کاشت طبیعی موها یکی از تقاضاهای تمام افرادی است که قصد دارند تا از خدمات کاشت مو برای درمان خود استفاده نمایند. برای دستیابی به این هدف بایستی از ابزارها و تجهیزات گسترده ای برای کاشت استفاده نمود و این امر را به پزشکانی سپرد که در این زمینه دانش و تجارب بسیار بالایی دارند. ما در صفحه کاشت مو طبیعی بیشتر به بررسی ویژگی ها و مزایای این متد پرداخته ایم.

کاشت ابرو

افرادی که تاکنون راهکارهای مختلفی را برای حالت بخشی به ابروهای خود امتحان نموده اند اما نتوانسته اند به نتایج دلخواه خود دست یابند، دیگر نگران نباشند چرا که کاشت ابرو این امکان را برای شما فراهم ساخته است تا بتوانید تراکم و حجم موهای ناحیه ابرو خود را افزایش داده و شرایطی بسیار عالی را تجربه کنید. اگر شما نیز قصد دارید تا از این روش استفاده کنید حتما صفحه ما با عنوان کاشت ابرو را مطالعه نمایید.

کاشت ریش و سبیل

ریزش موها تنها محدود به ناحیه سر انسان نمی شود بلکه افرادی را نیز می توان یافت که دچار ریزش ریش و سبیل شده اند. کم پشتی موهای این ناحیه می تواند هر مردی را رنج دهد اما توجه داشته باشید که با ایمپلنت ریش و سبیل می توان برای همیشه از شر موهای کم پشت خود خلاص شد. اطلاعات دقیق تر درباره این متد را می توانید در صفحه کاشت ریش و سبیل دریافت نمایید.

کاشت مو به روش SUT

کاشت مو به روش اس یو تی در حقیقت بر پایه کاشت مو اف یو ای به وجود آمده است که این روش دارای شباهت های بسیار زیادی می باشند. در این دو روش پزشک از دستگاه هایی به نام پانچ استفاده خواهند کرد که با استفاده از این روش گرافت ها را به صورت دانه ای برداشت خواهند کرد. همین امر باعث می شود که زخم و اسکار بر روی ناحیه اهدایی بیمار باقی نماند همچنین باعث کاهش عوارض بعد از عمل خواهد شد. جهت مطالعه بیشتر این روش به صفحه کاشت مو به روش sut مراجعه کنید.

کاشت مو به روش fit 

کاشت مو به روش FIT یکی از روش های این متد درمانی است که ویژگی ها و مزایای خاص خود را داشته و برای دستیابی به نتایج عالی با استفاده از آن بایستی حتما از متخصصان فعال در این حوزه کمک بگیرید.

مطالعه بیشتر  مراحل رشد مو بعد از کاشت مو

فرآیند کاشت مو به روش FIT به این شکل است که پزشک برای برداشت فولیکول های موردنیاز شما به صورت واحدهای جداگانه عمل می نماید. در واقع به بیان ساده تر می تواند گفت که فولیکول ها به صورت تکی برداشت شده و پس از انجام پالایش های لازم در نواحی طاس شده کاشت می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه کاشت مو به روش fit مراجعه کنید.

کاشت مو به روش میکرو FIT 

در واقع می توان گفت که واژه Micro Fit اشاره به دو نکته بسیار مهم دارد که اگر بخواهیم به صورت اجمالی آن ها را مورد بررسی قرار دهیم می توان گفت که این روش با استفاده از دستگاه هایی کاملا دقیق و ظریف انجام می شود و ساختار منطبق با روش FIT برای کاشت مو است. در کاشت مو به روش FIT برداشت گرافت های مو به صورت واحدهای فولیکولی انجام می شود که این واحدها به خوبی می توانند شما را به موهایی زیبا و پرپشت برسانند. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه کاشت مو به روش میکرو fit مراجعه نمایید.

کاشت مو به روش ترکیبی 

در بخش ابتدایی نوشتار خود به بررسی هر کدام از روش های FIT و FUT پرداختیم. نکته ای که باید بدانید این است که گاهی لازم است از هر دو روش به صورت همزمان استفاده گردد تا بتوان به نتایج بهتری دست یافت. شما با مشاهده یک نمونه کاشت مو به روش ترکیبی متوجه این موضوع خواهید شد که این روش مزیت های بیشتری نسبت به دو روش نام برده شده دارد. ترکیب این دو روش را با عنوان کاشت مو به روش ترکیبی می شناسند که با قابلیت های بی نظیر خود این توانمندی را دارد تا سطح گسترده ای را پوشش داده و شرایطی بهتر را برای شما به ارمغان آورد.

کاشت مو به روش BHT

BHT یکی از جدیدترین تکنیک های حال حاضر در دنیا به شمار می رود که خدمات آن را می توان در کلینیک های مختلفی دریافت نمود. این روش مزایای بی شماری برای شما به همراه دارد و نکته ای باید بدانید این است که نتایج آن میزان قطعیت بالایی دارند. توجه داشته باشید که برای کاشت مو از موی بدن نیاز به انتخاب یک پزشک بسیار مجرب دارید چرا که بایستی فولیکول هایی برداشت شوند که شباهت بسیار بالایی به موهای سر شما دارند. عدم انتخاب درست این فولیکول ها موجب می شود تا موهای سر شما غیرطبیعی بوده و دارای ساختاری شلخته باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه کاشت مو به روش BHT مراجعه نمایید.

کاشت مو به روش super fue

از میان روش های کاشت موی سر این روش درمانی برتری های قابل توجه ای دارد چرا که استفاده از دستگاه هایی را برای انجام فرآیندها شاهد می باشیم که در دیگر روش ها وجود ندارند. همان گونه که به طور اجمالی بیان نمودیم در کاشت مو به این روش برای برداشت فولیکول های مو از ابزارهای خاصی استفاده می گردد تا به این طریق بتوان فولیکول ها را به صورت واحدهای مجزا استخراج نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد این روش میتوانید به صفحه کاشت مو به روش super fue مراجعه نمایید.

کاشت مو به روش DHI

کاشت مو به روش DHI را با نام کاشت مو به روش مستقیم نیز می شناسند که این روزها میان عموم مردم و پزشکان محبوبیت قابل توجه ای دارد. این روش درمانی، تکنیکی مبتنی بر روی FUE می باشد که اگر با ساختار این روش آشنایی داشته باشید می‌دانید که برای برداشت فولیکول های مو به صورت مجزا عمل می شود. شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش به صفحه کاشت مو به روش DHI مراجعه نمایید.

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT یکی از محبوب ترین روش های کاشت مو است که در مقایسه با روش های سنتی مانند FUT نیازی به برداشتن نواری از پوست پشت سر ندارد. در واقع این تکنیکی است که بعدها بعد از روش FUT معرفی شد و پزشکان برای رسیدن به نتایجی مشابه روش FUT سعی در رفع نواقص آن کردند و آن را توسعه دادند و در نهایت روش FIT را ایجاد کردند. روش FUE (عصاره واحد فولیکولی) استاندارد طلایی برای کاشت مو بدون باقی ماندن اسکار یا اسکار است.

این روش در واقع یک روش پیشرفته و کم تهاجمی برای ترمیم مو است که نیازی به بخیه در انتهای کاشت مو ندارد و طی آن هر بار یک فولیکول مو از ناحیه اهداکننده سر انسان استخراج می شود. بانک مو، که معمولاً پشت سر است. سپس فولیکول های استخراج شده به مناطق طاس یا در حال عقب نشینی پیوند داده می شوند.

کاشت مو به روش FUE

کاشت مو به روش FUE یکی از جدیدترین روش هایی است که این روزها مورد استفاده قرار می گیرد و بایستی برای دستیابی به نتایجی مثبت به واسطه آن حتما از تجهیزات مناسبی برخوردار بود. همان گونه که در ابتدای نوشتار خود نیاز بیان نمودیم این روش درمانی، فولیکول های مو را به صورت تکی برداشت نموده، سپس در ناحیه درمانی جاسازی می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه کاشت مو به روش FUE مراجعه کنید.

مزوتراپی مو

مزوتراپی طیف وسیعی از درمان های تزریقی کم تهاجمی است که کاربردهای زیادی دارد. به عنوان مثال مزوتراپی مو  یکی از کاربردهای این روش درمانی است که ریزش مو را متوقف کرده و رشد مو را تحریک می کند. در مزوتراپی ترکیبی از مواد سفت کنن

امتیاز شما به این مقاله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.